Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami?
Zauważyłeś, że w Twoim czajniku zaczął osadzać się kamień? Poniżej prezentujemy trzy proste metody, które pomogą Ci przywrócić blask Twojemu czajnikowi i sprawią, że będzie wyglądał jak nowy.
Z czasem w czajniku zaczyna tworzyć się kamień (nierozpuszczalny węglan wapnia). Z czasem może on spowodować korozję, co oznacza, że czajnik będzie miał krótszą żywotność.
Poniżej prezentujemy kilka praktycznych sposobów, które pomogą Ci usunąć kamień z czajnika. Wypróbowaliśmy trzy metody: soda oczyszczona i woda, biały ocet i woda oraz ekologiczny odkamieniacz do czajników z wykorzystaniem cytryny.
Czym jest kamień?
Kamień to nierozpuszczalny osad wapnia i magnezu, który powstaje po wyparowaniu twardej wody. W czajnikach jest on lekko białawy, tworzy się po podgrzaniu lub pozostawieniu wody w czajniku. Krótko mówiąc, na terenach z twardą wodą kamień jest nieunikniony. Wprawdzie nie da się całkowicie zapobiec osadzaniu się kamienia, ale można podjąć pewne kroki, aby spowolnić jego powstawanie.
Poza regularnym czyszczeniem czajnika zalecamy również utrzymywanie go w stanie suchym, gdy nie jest używany. Można to zrobić, gotując tylko taką ilość wody, jaka jest potrzebna, tak aby w czajniku nie pozostawała woda.
Dlaczego należy odkamieniać czajnik?
Kamień, choć nie jest szkodliwy w spożyciu, jest nieestetyczny. Może on nadawać wodzie lekko metaliczny smak i pływać w postaci płatków w napojach. Nikt nie chce wybierać kawałków pływającego kamienia z herbaty lub kawy.
Może on być również szkodliwy dla Twojego czajnika w dłuższym okresie. Odkładanie się kamienia może wpływać na wydajność czajnika, co oznacza, że gotowanie trwa dłużej, a to z kolei może wpływać na żywotność urządzenia.
Zalecamy odkamienianie czajnika co kilka miesięcy lub częściej, jeśli zauważysz znaczny osad, który wpływa na wydajność czajnika. Poniższe metody mogą być stosowane do wszystkiego, od konserwacji po większe, dokładniejsze czyszczenie.
Jak odkamienić czajnik
Prezentujemy trzy metody odkamieniania czajnika domowymi sposobami: soda oczyszczona i woda, biały ocet i woda oraz ekologiczny, odkamieniacz do czajników z wykorzystaniem cytryny.
Przed rozpoczęciem procedury odkamieniania wykonaj następujące kroki:
- 1. Usuń filtr, a następnie napełnij czajnik w ¼ wodą i poruszaj czajnikiem.
- 2. Wylej wodę i powtórz czynność, usuwając jak najwięcej stałego kamienia.
- 3. Opłucz filtr pod bieżącym kranem, aby usunąć znajdujący się na nim kamień, a następnie włóż go z powrotem do czajnika.
Metoda z sodą oczyszczoną i wodą
Napełnij czajnik w ¾ wodą i dodaj czubatą łyżkę stołową sody oczyszczonej.
Zagotuj wodę.
Pozostaw na godzinę.
Wylej wodę i przepłucz dokładnie czajnik.
Ponownie napełnij czajnik wodą i zagotuj, aby usunąć pozostały smak sody.
Ta metoda sprawdzi się w przypadku regularnego usuwania kamienia z czajnika, gdzie nie nagromadził się znaczny osad. W przypadku czajnika z dużą ilością kamienia – soda oczyszczona może sobie nie poradzić.
Metoda z białym octem i wodą
Napełnij swój czajnik w połowie octem i w połowie wodą.
Zagotuj mieszankę.
Wylej całą mieszankę.
Ponownie napełnij czajnik wodą i zagotuj, aby usunąć resztki octu. Powtórz ten krok w razie potrzeby.
W trakcie zagotowywania octu warto włączyć wyciąg lub otworzyć okno. Metoda jest bardzo skuteczna w usuwaniu kamienia, jednak ocet może pozostawić nieprzyjemny zapach w naszym czajniku na dość długo.
Metoda z cytryną
Pokrój całą cytrynę na cienkie plasterki i włóż je do czajnika.
Napełnij czajnik wodą.
Zagotuj wodę z plasterkami cytryny.
Zagotuj wodę raz, zostaw na pół godziny, zagotuj drugi raz, a następnie wypłucz wnętrze czajnika czystą zimną wodą.
I gotowe! Twój czajnik powinien być czysty i odkamieniony.
Inny naturalny sposób na łatwe odkamienianie czajnika to dodanie pół łyżeczki kwasku cytrynowego do czajnika pełnego wody i zagotowanie wody, a następnie dokładne wypłukanie czajnika.